Üyelik işlemleri ve sorularınız için 0312 230 57 57

Geleceğimi Karartma
30 Mayıs 2021 12:05

Geleceğimi Karartma

Korsan yayıncılık, yasalarda suç olarak tanımlanmasına rağmen korsan endüstrisinin büyüklüğü, izinsiz çoğaltılan eserlere kolayca ulaşılabilmesi ve göz önünde satılması, bu konuda toplumda yeterli duyarlılığın oluşmadığını göstermektedir. Bu durum eser sahipleri ve yayıncılara büyük zarar vermekte,  kaliteli içerik üretiminin sürdürülebilir olmasının önüne geçmektedir. 
Teknolojide yaşanan hızlı gelişim ve artan internet kullanımı sonucunda, yayınların web siteleri, e-posta, mesajlaşma uygulamaları ile izinsiz çoğaltılarak paylaşılması yaygınlaşmıştır.  Basılı korsan yayınların aksine dijital telif hakkı ihlallerinin tespit edilmesinin zor olması, korsana karşı toplumsal bilincin oluşturulmasını her zamankinden daha önemli kılmaktadır.
Korsan yayın ciddi bir suçtur, bugün bu suçun mağduru eser  sahipleri ve yayıncılar olarak düşünülse de, uzun vadede toplumun uğrayabileceği yıkıcı zarar, tüketici tarafından göz ardı  edilmektedir. Bu kampanya bireylerde, korsan yayıncılık tehdidinin sadece belirli bir kesime değil, toplumun geleceğe  bırakacağı mirasa yönelik olması hakkında farkındalık yaratarak, korsanla mücadele de proaktif önlemlerin etkinliğini arttırmayı hedeflemektedir