Üyelik işlemleri ve sorularınız için 0312 230 57 57

III. Eğitim Toplantımızı Gerçekleştirdik
02 Mayıs 2023 10:57

III. Eğitim Toplantımızı Gerçekleştirdik

Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile III. Eğitim Toplantısı: Eğitim Yayıncılığında Fikir Mülkiyet ve Telif Hakları – Eser Kullanım İstisnaları konulu toplantımızı Eskişehir'de gerçekleştirdik. 

Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının da katılım gösterdiği toplantı, üç farklı oturumda gerçekleştirildi. 

Toplantı İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından açılış konuşmaları ile başladı. Toplantının açılış konuşmalarını; Ali Can - EĞİTİM YAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Aksoy - YAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı, Esen Arslandoğan - BESAM Yönetim Kurulu Başkanı, İsmail Tekten - DEKMEB Yönetim Kurulu Üyesi, Mehmet Salih Canbal - Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı ve Fatoş Altunç - Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı gerçekleştirdi. 

 

Açılış konuşmalarının ardından toplantının ilk oturumu Emekli Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral başkanlığında başladı. İlk olarak EĞİTİM YAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Eğitim Yayıncılarının Yaşadığı Sorunlar üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından Av. Gonca Egeli Ders Kitaplarının Eser Niteliği, Ders Kitaplarında Kullanılan Eserlerin Telif Hakları ve İstisnalar konulu sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak EĞİTİM YAYBİR Hukuk Danışmanı Av. Abdullah Egeli Eğitim Yayıncılığında Telif Sözleşmeleri ve Uygulamaları üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından katılımcılardan gelen soru ve önerilerle birinci oturum tamamlandı.

Toplantının ikinci oturumu Ali Can'ın oturum başkanlığında başladı. İlk olarak Telif Hakları Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı Gülümser Burcu Vural Yayıncılık Alanında Telif Hakları ve Temel Kavramlar sunumu gerçekleştirdi. Ardından Emekli Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral Ders Kitaplarının Telif Hukukunda Eğitim İstisnalarının Cezai Açıdan İncelenmesi konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Son olarak Emekli Hakim Önder Bayrak Yayıncılıkta Bandrol Uygulamaları ve Hak İhlali üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından ikinci oturum soru ve cevapların ardından sona erdi. 

Toplantının üçüncü oturumu Av. Abdullah Egeli başkanlığında başladı. Bu oturumda ilk olarak SDR Yayın Grubu Lisans Sorumlusu Av. Hamdi Göktaş Ders Kitaplarında Dijital İçerik ve Yaşanan Sorunlar üzerine sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Milli Eğitim Uzmanı Yasin Zengin Ders Kitaplarında İntihal ve Benzerlik üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. Son olarak YAYBİR Genel Sekreteri Şengül Baykal YAYBİR Dijital Korsanla Mücadele Yazılım Programı hakkında bilgi verdi. Üçüncü oturumun tamamlanması ile birlikte soru ve cevapların ardından konuşmacılara plaketleri takdim edildi. 

Son olarak III. Eğitim Toplantısına dair genel değerlendirme, dilek ve temennilerle birlikte toplantı sonlandı.

 

Toplantı video kayıtları için;

I. Oturum 

II. ve III. Oturum