Üyelik işlemleri ve sorularınız için 0312 230 57 57

Başlangıç
29 Mayıs 2023
10:00
Bitiş
31 Mayıs 2023
18:00

IFRRO 2023 Yıl Ortası Toplantısı

Üyesi olduğumuz Uluslararası Çoğaltım Hakları Örgütleri Federasyonu (IFRRO) yıl ortası toplantısı bu yıl 29-31 Mayıs tarihleri arasında Stockholm'de gerçekleştir. Toplantıya meslek birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can ve Genel Sekreter Ali Tansu Balcı katıldı.
Farklı ülkelerden temsilcilerin katıldığı toplantıda telif hakları ve lisanslama konularında deneyim aktarımı gerçekleştirildi.

Toplantının ilk gününde yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ikinci gününde Ekim ayında Brüksel'de gerçekleşen toplantının bu zamana yayıncılık telif hakları ve yayıncılık alanında yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Ardından "Genişletilmiş Toplu Lisanslama Semineri" gerçekleştirildi. Finlandiya, İsveç ve Danimarka'dan meslek birlikleri kendi ülkelerindeki lisanslama çalışmaları ile iglili son gelişmelerden bahsettiler. Seminer soru cevap bölümü ile son buldu.

Özellikle Finlandiya'da Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile meslek birlikleri işbirliği yürütülen lisanslama çalışmaları ve Danimarka'da eğitim kurumları ve kütüphanelerin lisanslama çalışmaları Türkiye için önemli örneklerdi.

Öğleden sonra gerçekleşen "Avrupa Grubu Toplantısı"nda Türkiye ve İspanya'dan iki meslek birliği geliştirdikleri yazılım programlarını dair sunumlar gerçekleştirdi. YAYBİR Uluslarası İlişkiler Sorumlusu Burkay Balcı geliştirmiş oldukları "Dijital korsanla mücadele yönetim sistemi" programını Avrupa Grubu ile paylaştı. İspanya'nın sunumunda ise geliştirdikleri NFT Koruma Sisteminin tanıtımını yapıldı. İspanya Hükümeti'nin "Next Generation EU" kapsamında desteklediği çalışmalar, Türkiye'deki Dijital Dönüşüm Projelerinde ışık tutabilir. 

Toplantının üçüncü gününde ise "Yasal Sorunlar Forumu" gerçekleştirildi. Bu forumda yapay zeka ve telif hakları konusu ana gündemi oluştururken, başta ChatGPT olmak üzere yapay zeka uygulamalarında telif hakları sorunu tartışılarak yapılması gerekenler üzerinde duruldu. 

Verimli geçen oturumların ardından iyi dileklerle toplantı sonladırıldı. Bir sonraki toplantı ise Ekim ayında İzlanda'da gerçekleşecek. 

İkili anlaşmaya dair görüşmeler yürüttüğümüz Belçika REPROBEL temsilcisi Kurt Van Damme ile Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Can ve Genel Sekreterimiz Ali Tansu Balcıİkili anlaşmaya dair görüşmeler yürüttüğümüz Belçika REPROBEL temsilcisi Kurt Van Damme ile Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Can ve Genel Sekreterimiz Ali Tansu Balcı

YAYBİR Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Burkay Balcı, toplantıda bir sunum gerçekleştirdi.