• https://www.twitter.com/@egitimyaybir
  • https://www.instagram.com/egitimyaybir
Üyeliklerimiz
EĞİTİM YAYINCILARININ DİKKATİNE

Bilindiği üzere Ortaöğretim Genel müdürlüğünün 28.09.2016 tarihli yazısı;  yardımcı kaynakların okullarda tanıtımını ve kullanılmasını 15 Temmuz darbe girişimi etkisi nedeni ile geçen yıllara oranla daha yoğun şekilde engellemektedir.

Eğitim yayıncılığı alanında faaliyette bulunan tüm dernek ve meslek birlikleri sorunun çözümü konusunda ortak tavrın içerisinde olma kararı almışlardır. Bu amaçla yetkililerle  bir dizi görüşmeler yapılmıştır.

Dernek ve meslek birliklerimizin katılmadığı bir görüşme bize bilgi verilmeden yapılmış ve sonrasında bir kısım dernek ve meslek birliği yetkilileri haberdar olmadığımız bir metin üzerinden mutabakat sağlandığını ve bu metin altına bizlerin de imza koymasını istemişlerdir.

Burada birinci önemli olan konu imzalanacak ve kamuoyuna basın yoluyla duyurulacak metnin ekinde yayınevlerinin logolarının konması isteğidir. Dernek ve meslek birliklerimiz, böyle bir ilan metnine yayınevlerinin logo ve isimlerinin konmasının eğitim yayıncılığı sektörüne ağır bir darbe olacağı, imza, logo ve isim koymayan yayınevlerinin doğrudan FETÖ cü ithamı ile karşılaşacaklarını bildirmemize rağmen bu taleplerini geri çekmemişlerdir.

Ayrıca metin içeriğinde ders kitapları ile ilgili bölümün de muhatap olan yayınevlerinin hiçbir kusuru olmamasına rağmen  daha öncesinde FETÖ örgütü mensubu  ilan edildiklerini ve bu açıklamanın bu durumu onaylamak anlamına gelebileceğini  iletmemize rağmen metin içeriğinde de düzenlemenin mümkün olmadığı tarafımıza iletilmiştir.

Bu gelişmeler ışığında; bildiri ve ilan hazırlık sürecine katılamadığımız ve ciddi sorunlar barındıran konuların giderilmesi taleplerimizin karşılanmadığı bu çalışmanın sektörümüze büyük zararlar vereceği kanaatini taşıyoruz.

Bu konuda dernek ve meslek birliklerimizin yapacağı çalışmalar ayrıca duyurulacaktır.

Dernek ve meslek birliklerimizin yönetim kurullarının katılmadığı bu sürece üye yayıncılarımızın bireysel olarak katılım tercihleri kendilerini ilgilendiren bir konu olarak algılanacaktır.

Tüm üyelerimize saygı ile duyurulur.

Türkiye Yayıncılar Birliği Derneği                             Türkiye Eğitim Yayıncıları Derneği

Yayıncılar Meslek Birliği (YAYBİR)                            Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği (EĞİTİM YAYBİR)

  
1437 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın